ALAÇATI

Kökleri 14. yüzyıla kadar uzanan büyüleyici liman kasabası Alaçatı, sakin turkuaz denizi, rahat açık hava kafeleri ve lezzetli restoranlarla dolu dar sokaklara açılan fildişi rengi taş evleriyle Ege kıyılarında sofistike bir sahil molası sunuyor.

Alaçatı derken akla gelen ilk şey, hiç şüphesiz çoğu bir asırdan eski, tarihi taş evler.

Alaçatı’nın çok etkileyici bir tarihi ve hâlâ özenle korunan 1.300 taş evi var. Alaçatı evleri, bölgeye özgü, Balanbaka Dağı’ndaki taş ocaklarından çıkarılmış, yumuşak renkli taşlar kullanılarak inşa edilmiş.

Evler karakteristik olarak genellikle iki katlı, kendine ait bir bahçe, cumbalı pencerelere sahip yapılar. Mimaride kullanılan özel harç ile yazın soğuk, kışın sıcak kalan bu eşsiz yapılardan etkileneceğinize eminiz. Alaçatı’nın taş evleri Biblos Resort, Alaçatı’ya sadece 5 dakika uzaklıkta.

Alaçatı’nın sembolü olan ve 1800’lere dayanan taş yel değirmenleri bölgenin en eski yapıları. Köy merkezinin en yüksek noktalarından birinde yan yana yükselen dört taş değirmen, her yanı yeşille çevrili ve önündeki çay bahçesiyle, geçmişin hikâyelerini anlatmak için sizi bekler.

Tarihi Yel Değirmenleri Alaçatı, Biblos Resort’a sadece 5 dakika uzaklıkta.

Alaçatı’nın bir diğer tarihi hazinesi, kiliseden dönüştürülmüş ve üç yıl önce restore edilmiş olan Pazar Yeri Camii…

Korunan simgeleri bir perde yardımıyla kapatarak dua etmenin de mümkün olduğu caminin bir diğer güzelliği, tüm avluyu kaplayan siyah ve beyaz çakıllarla süslenmiş mozaiklerdir.

Podima veya kroka (timsah sırtı) adı verilen bu 100 yıllık taş ustalığı görülmeye değer…

Pazar Yeri Camii Alaçatı, Biblos Resort’a 6,2 km uzaklıkta.

Hacımemiş adının Alaçatı için çok özel bir anlamı var. 1800’lerde Alaçatı’nın temelini atarak köyün inşasına ve bugün tanıdığımız ünlü Alaçatı evlerinin yapılışına öncülük eden kişinin adı Hacımemiş… Bugün Alaçatı, ruhunu tüm asalet ve sıcaklığına yansıtan, eski ve yeniyi harmanlayan bir yer.

Tarihinin izlerini ve özünü kaybetmeden günümüze taşıyan Hacımemiş, mahalle anlayışını yitirmeyen adeta bağımsız bir bölge… Alaçatı’nın taş dokusundan ödün vermeyen mimarisi, antikacılar, galeriler, tasarım dükkânları ve atölyelerle dolu sokaklarında ruhunuzdaki sanatı hissedeceksiniz. Farklı lezzetlerin tadını çıkaracağınız Hacımemiş’in keyifli kafe ve restoranlarında zaman geçirmeyi de unutmayın.

Hacımemiş Mahallesi, Biblos Resort Alaçatı’dan sadece 5 dakika uzaklıktadır.

Alaçatı Marina, Güney Ege’ye açılan Çeşme Yarımadası’nın yüzüdür.

biblos-resort-deneyimler-02
biblos-resort-deneyimler-03

Alaçatı’nın yelkenlileri ve tekneleri genellikle Seferihisar, Sisam, Furni, Ikaria, Patmos, Arki, Lipsi, Leros güzergâhlarında gezer. Alaçatı Marina, yakınlarındaki ıssız koylarda günlük deniz keyfinizi dolu dolu çıkarmanızı da mümkün kılar. Hemen yanında sörf okulu, plaj ve yüzme platformu bulunan yat limanının nefis restoranlarında servis edilen enfes lezzetleri de denemenizi öneririz. Alaçatı Marina, Biblos Resort Alaçatı’ya yürüme mesafesinde.

Alaçatı Pazarı en az Alaçatı kadar ünlüdür…

İzmir köy ve ilçelerinin meyve ve sebze üreticilerinin mallarını satmak üzere geldiği Alaçatı Pazarı, 1994 yılından beri her cumartesi şehir merkezinde kurulur. Çarşı'nın sıcak atmosferi ile çok özel bir yerel deneyim yaşayabilirsiniz. Sebze ve meyveler, yerel otlar, zeytinyağı ve peynir gibi köylülerin doğrudan bağlarından ve bahçelerinden toplayıp getirdikleri taze yerel lezzetleri, tekstil ürünlerini, el bağlarını, keten ürünlerini, aksesuarları ve plaj ekipmanlarını Alaçatı Pazarı’nda bulabilirsiniz.

Küçük bir not: Ilıca'da kurulan çarşılar

Küçük bir not: Perşembe günü Ilıca'da, Pazarları da Çeşme, Urla ve Seferihisar Sığacık'ta kurulan pazarlar, Alaçatı Pazarı'nı kaçıranlar için diğer alternatiflerdir.

Alaçatı Pazarı, Biblos Resort Alaçatı’ya 5,2 km uzaklıktadır.

Açılış-Kapanış Saatleri:
Çarşı; pazar, cumartesi ve perşembe günleri kurulur.
08.00 - 22.00

GECE GÜNDÜZ EĞLENCE

AQUAPARK

Alaçatı'nın en büyük eğlence merkezi olan Oasis Aquapark, farklı bir gün geçirmek isteyenler için önerebileceğimiz duraklardan biri.

Yüzme havuzu, dalga havuzu ve çocukların için animasyon havuzuna ek olarak, şelalelerin altında eğlenebileceğiniz Aqua Tower, Space Race, Freefall ve King Cobra gibi on farklı ve heyecan verici kaydırağıyla Oasis Aquapark'ta eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca, özel günlerde düzenlenen çeşitli canlı performansları ve partileri de kaçırmamanızı öneririz.

Oasis Aquapark, Alaçatı Biblos Resort'a 10 dakika uzaklıkta. Otelden ücretsiz servis bulunuyor.

Açılış-Kapanış Saatleri:
Haftanın her günü 10.00 - 17.45

CAHİDE ALAÇATI

Yıllar boyunca İstanbul geceleri markalı olan efsanevi eğlence mekânı Cahide, olağanüstü lezzetleri, görkemli şovları ve büyüleyici ortamı ile canlı Alaçatı gecelerinin en seçkin adreslerinden biridir ve unutulmaz bir gece için ziyaret mekânıdır.

Cahide Alaçatı, Alaçatı'daki Biblos Resort'a 5 dakika uzaklıktadır. Otelden ücretsiz servis bulunuyor.

Açılış-Kapanış Saatleri:
Haziran - Eylül ayları arasında
20.00 - 02.00

BU FESTİVALLERİ KAÇIRMAYIN

Yıl boyunca düzenlenen şenliklere katılarak tatilinize renkli anlar ekleyebilirsiniz...

  • Alaçatı Ot Festivali (Nisan ayının ilk haftası)
  • Alaçatı Festivali Tadımı (Nisan)
  • Uluslararası Urla Enginar Festivali (Nisan)
  • Seferihisar Lavanta Festivali (Haziran)
  • Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali (Ağustos)
  • Urla Geleneksel Vintage Festivali (Ağustos)
  • Off-Shore Uluslararası Balıkçılık Turnuvası (Eylül)
  • Çeşme Uluslararası Klasik Müzik Akademisi ve Festivali (Eylül)

ÇEŞME

Altın rengi kumsalları, birbirinden güzel koyları, dünyaca ünlü marinası, kapalıcaları ve tarihi zenginlikleriyle Ege’nin en renkli, en keyifli tatil beldesi…

biblos-resorts-deneyimler-10
biblos-resorts-deneyimler-11

ÇEŞME MÜZESİ
Erythrai, Çeşme ilçe merkezi, Alaçatı ve Kalemburnu bölgelerinin eserlerinin sergilendiği tarihi Çeşme Kalesi’nde bulunan Çeşme Arkeoloji Müzesi’nde, 320 arkeolojik, 126 etnografik eserler ve 31 sikke ile birlikte toplam 477 eser, tüm görkemleriyle misafirlerini bekliyor.

Çeşme Arkeoloji Müzesi, Biblos Resort, Alaçatı’ya 15 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Açılış-Kapanış Saatleri:
Haftanın her günü
Yaz Dönemi: 08.00 – 20.00
Kış Dönemi: 08.30 – 18.00

ÇEŞME LİMANI
Çeşme Marina, denizde 400, karada 100 tekne kapasitesine sahip ve 60 metre uzunluğa sahip yatlara hizmet verebilen Doğu Akdeniz’in en önemli yat limanlarından biridir. 

Benzersiz mağazaları, alışveriş seçenekleri ve eğlence mekânlarıyla, bölgede keyifli vakit geçirebileceğiniz cazibe merkezlerinden biri. Çeşme Marina, Alaçatı Biblos Resort’a 15 dakika uzaklıkta bulunuyor.

ÇEŞME KALE
1508 yılında 2. Beyazıt tarafından dikdörtgen şeklinde inşa edilen kale; üç tarafı, 6 kulesi ve hendekleri ile muhteşem bir manzaraya sahip. Bugün çeşitli kültürel sanat etkinliklerinin, festivallerin ve konserlerin yapıldığı tarihi kaleyi ziyaret ettiğinizde, Büyük Cezayir komutanı Baş Cezayirli Hasan Paşa’nın aslanıyla birlikte betimlendiği heykelinin fotoğrafını çekmeyi unutmayın.

Çeşme Kalesi, Alaçatı Biblos Resort’a 15 dakika uzaklıkta.

Açılış-Kapanış Saatleri:
Haftanın her günü
Yaz Dönemi: 08.00 – 20.00
Kış Dönemi: 08.30 – 18.00

ERYTHRAI (ILDIRI)

Antik dönemde şehir toprağının kırmızı renginden dolayı Yunanca'da “Kızıl Kent” anlamına gelen Erythrai adı verilen Ildırı'da bulunan arkeolojik buluntular, bölgedeki yerleşimin Tunç Çağı'na kadar uzandığını göstermektedir. Sadece 20 dakika uzaklıktaki Ildırı etkileyici dokusu ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Ildırı, Alaçatı Biblos Resort'a 22,7 km uzaklıkta.

Açılış-Kapanış Saatleri:

Haftanın her günü

Yaz Dönemi: 08.00 - 19.00

Kış Dönemi: 08.30 - 18.30

URLA

biblos-resorts-deneyimler-13
biblos-resorts-deneyimler-14

İzmir’in hemen yanında bulunan ve tarihi ile dikkat çeken Urla; kültür, doğal zenginlikler ve yöresel lezzetleriyle, zengin dokusuyla, renkli ve kentin karmaşasından uzakta bulunuyor. Ege bölgesindeki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Urla, aynı zamanda dünyanın bilinen en eski limanlarından biri… Ayrıca, antik çağlarda özellikle zeytinyağı üretiminde önemli bir ticaret merkezi haline gelen, Anadolu’nun bilinen en eski zeytinyağı işçiliğine de ev sahipliği yapmaktadır. Urla’yı ziyaret etmenin bir diğer nedeni ise dünyaca ünlü şaraplar ve Urla Üzüm Asması Yolu… Burada birbirlerinin enfes bağ evlerinin önünde durabilir ve lezzetli yerel peynirlerin eşliğinde şarap tadımı eşliğinde güne nefis bir mola verebilirsiniz.

Katılabileceğiniz ana turlar;

Urla Uzbaş Botanik Bahçesi Turu

Urla Üzüm Bağı Şarap Tadımı Turu

Urlice Üzüm Bağı Şarap Turu

Urla, Biblos Resort, Alaçatı’ya 42 km uzaklıktadır.

Klazomenai

Bugünkü Urla iskelesinin hemen önündeki alanda bulunan 12 İyon kentinden biri olan Klazomenai’nin ilk merkezinin, Persler tarafından saldırıya uğrama korkusuyla doğrudan iskelenin karşısındaki adaya taşındığı biliniyor. Tarihin en eski limanı olan Klazomenai’yi, M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan en eski zeytinyağı üretim tesisini ve Kalkolitik Çağ’da ortaya çıkan Limantepe Höyüğünü mutlaka ziyaret edin. Klazomenai, Biblos Resort, Alaçatı’ya 81,5 km uzaklıkta bulunuyor.

Yaz Dönemi: 08.00 – 19.00

Kış Dönemi: 08.30 – 17.30

SAKIZ ADASI

Ege'ye, adaya adını veren sakız ağaçlarının gölgesinde farklı bir noktadan bakmak istiyorsanız, Yunanistan'ın bu güzel adası sizi bekliyor. Mavinin içinde kaybolma şansı sunan ve diğer taraftaki lezzet ziyafetinin tadını çıkaracağınız ada, sakız ağacı ve sakızı çıkartan yerli halkı ile meşhur.

Ada, 14. ve 15. yüzyıllarda yerleşim yerleri olarak temelleri atılan yaklaşık 20 köyden oluşmakta. 1822 yılında büyük bir katliama sahne olan ve şiddetli bir deprem geçiren ada, Chios adası olarak da biliniyor.

Günlük turlarla Çeşme'ye 45 dakika uzaklıktaki Sakız Adası'na gidip gelebilirsiniz. Karakteristik sokakları, dost canlısı insanları, Türkçe konuşan esnafla yapacağınız sohbetleri ve leziz menüleri çok seveceksiniz. Sakız Adası'na gitmek için kullanmanız gereken Çeşme Limanı, Biblos Resort, Alaçatı’ya 15 dakika uzaklıkta.

EFES ANTİK KENTİ

Anadolu’nun eski başkenti Efes’te muhteşem bir metropol… Eşsiz mimari eserleri binlerce yıldır ayakta kalan bu mega antik kentte, antik dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın yanında, Anadolu Ana Tanrıçası (Kybele) geleneğine dayanan, özellikle Helenistik ve Roma olmak üzere farklı yüksek medeniyetlere ait kentleşme, mimari ve dini tarih semboller bulunuyor. Efes Harabeleri ile özdeşleşmiş en ünlü kalıntılardan biri, muazzam köşeleriyle hayranlık uyandıran Celcus Kütüphanesi…
M.S. 2. yüzyıla dayanan bu kütüphane, İskenderiye ve Pergamon’dan sonra hala en önemli antik kütüphanelerden biri olarak ayakta duruyor. Aynı bölgede bulunan İzmir Ayasuluk Harabeleri, İzmir Efes Müzesi, İzmir 

Aziz Jean Harabeleri ve İzmir Efes Terasevler de mutlaka görülmesi gereken tarihi zenginliklerden…Efes Antik Kenti, Biblos Resort Alaçatı’ya 115 km uzaklıkta bulunuyor.

Açılış-Kapanış Saatleri:

Haftanın her günü

Yaz Dönemi: 08.00-20.00

Kış Dönemi: 08.30 – 17.30

BAKİRE MERYEM’İN EVİ

İsa Mesih'in annesi Meryem Ana’nın son yıllarını St. Jean (John) ile geçirdiğine inanılan bu ev, Vatikan tarafından hac yeri sayılan, Hıristiyanlar için çok önemli bir ibadet yeridir. Yapıya Antik Kentin üst kapısından geçilerek ulaşılmaktadır. Hıristiyan tarihçiler, Bakire Meryem'in 101 yaşına kadar burada yaşadığını ve türbesinin Bülbül Dağı'nda kimsenin bilmediği bir yerde olduğunu söylüyor. Buradayken dileklerinizi bir kâğıda yazmayı ve çeşmelerin yanındaki duvara asmayı unutmayın. Meryem Ana Evi Biblos Resort, Alaçatı'ya 115 km mesafede bulunmaktadır.

Açılış-Kapanış Saatleri:

Haftanın her günü

Yaz Dönemi: 08.00 - 18.00

Kış Dönemi: 08.30 - 17.00

ŞİRİNCE

1923'te Yunanistan ve Türkiye arasındaki nüfus değişiminin ardından Rumların ayrılmasının bir sonucu olarak göçmenler tarafından işgal edilen Şirince Köyü; bağcılık, şarapçılık ve zeytin ile tanınır. 1990'lardan bu yana turistik bir kimlik kazanan Şirince, karakteristik Yunan evleri, mimari dokusu ve bereketli doğasıyla mükemmel bir gün için ideal bir seçim.

Şirince, Biblos Resort Alaçatı’dan 150 km uzaklıktadır.

biblos-resorts-deneyimler-19

İZMİR

Dünyanın en güzel ikliminde; görkemli tarihi, büyüleyici mavisi, muhteşem sahilleri, nefis lezzetleri, kafeleri, modern ve zengin kültür-sanat hayatıyla Türkiye’nin en özel şehri; binlerce yıllık bir Ege efsanesi…

Lüks markaların, restoranların ve kafelerin bulunduğu İzmir Alsancak Caddesi kentin en büyük alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Agora AVM Balçova, İzmir Optimum Gaziemir, Özdilek İnciraltı AVM İzmir, Mavibahçe AVM ve İstinye Park İzmir, yerli ve yabancı büyük dünya markaları, sinema salonları, restoranlar ve eğlence merkezleri ile dolu alışveriş ve eğlence merkezleriyle dolu kafeler, alışveriş tutkunları için tavsiye edebileceğimiz adreslerden…

Dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan çarşı, İzmir’in en gözde yerlerinden biri olarak biliniyor. Arkanızı İzmir Saat Kulesi’ne çevirip Anafartalar Caddesi’ne girdiğiniz anda, Çarşı sizi tarihi binalarıyla selamlıyor. Hanlar, Hamamlar, Camiler ve çok farklı yapıdaki dükkânların hepsi görülmeye değer. Çarşı aynı zamanda Kızlarağası Hanı ve Hisar Camii’ne de ev sahipliği yapıyor. Çarşıda en iyi kahveyi içebileceğiniz yerleri Kızlaraağası Hanında bulmanız mümkün.

Çarşıyı her gün 09.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu II. Sultan Abdülhamid’in saltanatının 25. yıldönümünü kutlamak için 1901 yılında inşa edilen Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda bulunuyor ve İzmir’in simgesi olarak kabul ediliyor. Burada vakit geçirmeyi ve İzmir’e geldiğinizde güvercinleri beslemeyi unutmayın.

İzmir’deki Müze ve Sanat Merkezleri:

İzmir Arkeoloji Müzesi: Hafta içi 09: 30-17: 30

Etnografya Müzesi: Hafta içi 09.00 – 17.00

Atatürk Müzesi: Hafta içi 09.00 – 17.30

Uşakizade Köşkü: 08.30 – 18.00

Salepçioğlu Camii: 09.00 – 20.00

Anahtar Müzesi: 10.00 – 17.00 (Pzt ve Salı kapalı.)

Arkas Sanat Merkezi: 10.00 – 18.00 (Pzt. Kapalı)

Shopping Basket